9.3 C
Kielce
wtorek, 19 października, 2021
9.3 C
Kielce
wtorek, 19 października, 2021

Rośnie kielecka społeczność sportów skateparkowych. Coraz bliżej rozbudowy obiektu przy Kadzielni

Warto przeczytać

– Popularność sportów skateparkowych jest coraz większa, a kielecka społeczność z roku na rok będzie na pewno coraz szersza – podkreśla jeden z inicjatorów rozbudowy kieleckiego skateparku. Inwestycja będzie realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego i sprawi, że kielecka młodzież będzie się miała gdzie rozwijać

Na początku sierpnia powinien zostać wyłoniony wykonawca, który rozbuduje skatepark przy kieleckiej Kadzielni. Kilka dni później rozstrzygnięty zostanie z kolei przetarg na budowę pierwszego w Kielcach pumptracka przy Parku Baranowskim.

Wstępnie na realizację obu projektów, w budżecie miasta zostało zagwarantowane 3,5 mln złotych. Kieleccy radni, w ostatnim czasie, zabezpieczyli na ten cel kolejny 1 mln złotych – co pozwoli na jeszcze lepszą realizację inwestycji.

Walczyli o skatepark od 2019 roku

O rozbudowę skateparku i budowę pumptraca inicjatorzy przedsięwzięcia walczyli od 2019 roku. To grupa zapaleńców: dzieci i młodzież, ich rodzice oraz Wyrolkowani Kielce. Młodzi ludzie roznosili ulotki, rozmawiali z kielczanami, przekonywali i udało się. Inicjatywę wspierał radny Michał Braun. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pozwoli na to pogoda, nowe obiektu pojawią się w przestrzeni publicznej Kielc do końca tego roku.

– Niestety nie udało się skateparku i pumptracka zaplanować w jednym miejscu, choć pierwotnie chcieliśmy stworzyć cały kompleks sportowy przy Kadzielni. Jednak ze względu na brak miejsca, nie można było połączyć tych zadań i musieliśmy je podzielić – tłumaczy Tomek Cieślik, tata chłopca jeżdżącego na hulajnodze .

Skatepark przy Kadzielni zostanie rozbudowany od strony południowej. Istniejący obiekt zostanie wyremontowany i wzbogacony o nowe elementy. Teren zostanie oświetlony, a wokół pojawią się ławki.

Jak będzie wyglądał przebudowany obiekt?

Jak czytamy na fanpage SkateparkKadzielniaKielce: „Rozbudowa nowej sekcji kieleckiej skateplazy będzie wyróżniać się strefą lotną, szczególnie przeznaczoną dla jeżdżących na BMX / hulajnogach. Znajdą się tu takie elementy jak: Jumpbox oraz Spin ramp o wysokości wybicia 1,5 m. W sekcji bowl ma pojawić się rzadko spotykany element jakim jest over vert z betonowym pool copingiem. Stary skatepark z nową częścią zostanie połączony za pomocą piramidy z poręczą skośną skierowaną w dół, charakteryzująca się podniesionymi kątami w części skrajnej przeszkody.

Skatepark na Kadzielni - Projekt
Skatepark na Kadzielni – Projekt (fot. mat UM Kielce)

W dobudowanym obiekcie znajdą się m.in. bank ramp, sekcja street, bowl, wall,, spin ramp, roll-in i quarter pipe.”

Tomasz Cieślik wyjaśnia, że sekcja bowl, to betonowezagłębienie w ziemi, które przypomina pusty basen.Jeżdżenie w skateparkach bowl wymaga nieco innej techniki niż na klasycznych rampach, dlatego organizowane są również zawody jazdy wyłącznie w formie „bowl”.

– Sekcja street to miejsce gdzie wykonuje się tricki na przeszkodach przypominających ulicę: murki, poręcze, schody. Wall – to przeszkoda służąca m.in.: do napędzania się na inne przeszkody na skateparku, ale można również na niej wykonywać tricki. Spin ramp służy do trenowania wszelkie rodzaju flipów i skoków, a także do szlifowania trików na podwójnym coppingu. To jest dość wymagające – wyjaśnia Tomasz Cieślik.

Dodaje, że roll in w nowym skateparku będzie miał 3 m wysokości, a służy do napędzania się na inne przeszkody, np. na Jump Box. Im wyższa prędkość, tym wyższe wybicie. Dzięki czemu jest więcej czasu w powietrzu na wykonanie zaawansowanych tricków

Guarter pipe służą do rozpędzania się na środkowe przeszkody skateparku (funboxy, grindboxy, poręcze), są tam też elementy, na których wykonuje się różnego rodzaju ewolucje – dodaje.

Z powyższych przeszkód może korzystać każdy ze sportów skateparkowych.

W nowym obiekcie znajdzie się również poręcz o długości ponad 8 metrów. Planowany jest ponadto tor z łatwiejszymi przeszkodami dla młodszych dzieci i osób początkujących.

Skatepark na Kadzielni - Projekt
Skatepark na Kadzielni – Projekt (fot. mat. UM Kielce)

Projekt rozbudowy został opracowany z uwzględnieniem opinii wielu osób, także w ramach konsultacji na Facebooku i Instagramie.

Pumptrack w Parku Baranowskim

Pierwszy w mieście pumptruck, czyli tor rowerowy powstanie z kolei przy Parku Baranowskim, obok stadionu lekkoatletycznego. Po torze, podobnie jak w skateparku, będzie można jeździć rowerami, hulajnogami, deskorolkami, ekstremalnymi rolkami. Ostre zakręty i wzniesienia pomogą w podnoszeniu techniki jazdy. Poruszanie się po takim obiekcie to tzw. pompowanie.

Pumptrack w Parku Baranowskim
Pumptrack w Parku Baranowskim – Projekt (fot. UM Kielce)

Rośnie kielecka społeczność skateparkowa

– Dzieciaki szczególnie chętnie sięgają po bardzo popularną hulajnogę. Moim zdaniem na początku to najłatwiejsza z dyscyplin, oczywiście z czasem i zaawansowaniem użytkownika, stopień trudności bardzo rośnie. Ta kielecka społeczność z roku na rok będzie na pewno coraz szersza, a wybudowane obiekty będą zachęcać to próbowania coraz to nowych tricków. Użytkownicy nie będą musieli już tak często uprawiać turystyki skateparkowej w poszukiwaniu rozwoju. Dzięki tym obiektom będzie możliwa organizacja zawodów oraz imprez, a Kielce staną się przez to z pewnością popularne w tym środowisku. Oczywiście im dłużej dzieciaki spędzą czasu na świeżym powietrzu tym lepiej dla nich!– przekonuje Tomasz Cieślik.

Sport ekstremalny, ale bezpieczny – jeśli stosujesz się do zasad

Sam jest tatą chłopca, który jeździ na hulajnodze. Pytany czy nie obawia się o bezpieczeństwo syna, odpowiada: To jego pasja, ryzyko jest w nią wkalkulowane.

– Zresztą, syn miewał więcej kontuzji grając wyczynowo w piłkę nożną – zdradza.

– Poprzez regularne treningi na różnych obiektach w Polsce cały czas podnosi swoje umiejętności i sam potrafi realnie ocenić czy kolejny trick jest już w jego zasięgu i przez to minimalizuje ryzyko kontuzji – dodaje.

Przy tego typu sportach, jak podkreśla Tomek Cieślik, bardzo ważne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa: dziecko musi być w ochraniaczach i kasku. Powinno stosować się też do rad przekazanych przez trenera, bardziej zaawansowanych użytkowników bądź rodziców, tak by nie stanowić zagrożenie dla siebie i innych, w tym bardziej zaawansowanych w tym sporcie osób.

– Na samym początku przygody z takimi sportami najlepsze miejsce do trenowania i zapoznania się ze sprzętem (wyczucie go) to park lub chodnik przed klatką. Dobrze jest też wykupić dziecku kilka lekcji, żeby poznało podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz podstawowe tricki sportu, który wybrało. Uważam, że niedopuszczalne jest przyprowadzanie do skateparku bardzo małych dzieci, które jeszcze nie do końca potrafią dostosować się do poleceń wydawanych przez rodziców oraz jeżdżą na sprzęcie nieprzystosowanym do tego miejsca np. rowerku biegowym czy plastikowej hulajnodze. Takie maluchy stanowią olbrzymie zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników – podkreśla Tomek Cieślik.

“Tworzenie, po prostu tworzenie jest najważniejsze. Sztuka jest subiektywna i to jest w niej najpiękniejsze”

Sztuką może być dosłownie wszystko, w szczególności, jeżeli wychodzi z rąk kogoś tak inspirującego i pełnego pasji, jak przedstawiciel nadziei i świeżości nowego pokolenia. Paulina Śmigiel, 20-latka po uszy zanurzona w świecie filmu i...

Projekt Różowa Skrzyneczka wyróżniony w konkursie Innovation in Politics Awards

Działanie na rzecz równości kobiet i mężczyzn związane z zapobieganiem ubóstwu menstruacyjnemu jest realizowane w Kielcach, z inicjatywy Radnego Michała Brauna.  Projekt „PINK BOX – LET'S END PERIOD POVERTY AND ACT FOR EQUALITY” znalazł...

Podziwiam i zgadzam się z żołnierkami Powstania Warszawskiego – Wandą Traczyk-Stawską oraz Anną Przedpełską

W ostatnią niedzielę  przez Polskę przetoczyła się fala demonstracji, pod hasłem „My zostajeMY w UE”, która była skutkiem decyzji „Trybunału Pani Przyłębskiej” stwierdzającej, iż prawo Unii Europejskiej jest niezgodne z polską konstytucją, że stosowanie...

Nie jestem głupią lesbą i nie idę po Wasze dzieci. Ludzie, dajcie nam żyć!

Nie jestem zboczeńcem i głupią lesbą. Jestem LGBT i jestem tu, wśród was, obok, za ścianą. Po co mi ta walka? Żebyście zrozumieli, że jestem taka sama jak Wy i dali mi te sama...

Tanecznym krokiem po trzydziestce. Rewanż 30 plus dobrze się bawi i wygrywa mistrzostwa świata

Są dla siebie jak rodzina. Choć każdy ma własne życie to łączy ich pasja do tańca i wielka przyjaźń. Tancerze z kieleckiej grupy Rewanż 30 plus są Mistrzami Świata w swojej kategorii wiekowej Wszystko zaczęło...

Kielce coraz bardziej otwarte na wege. Dlaczego warto i które lokale w mieście serwują taką kuchnię?

Gdy 13 lat temu podjąłem decyzję o weganizmie, spotkałem się z komentarzami, że taka dieta jest zbyt skrajna. Tymczasem ja cały czas czuje się świetnie. Kiedy zrobiłem badania, były do tego stopnia wzorcowe, że...

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

XII Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy

W czwartek 21 października 2021 roku (11:00-14:00) w budynku Energis Politechniki Świętokrzyskiej odbędą się już po raz dwunasty Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy. Impreza pod wieloma względami zapowiada się rekordowo. Weźmie w niej udział...

Zapraszam na „Wesele”, kac-gigant gwarantowany!

Wybierając się do kina zawsze boję się dwóch rzeczy – masy ludzi i jedzenia przez nich popcornu popijanego ‘kokakolą’. Bałem się podwójnie, bo nawet gdybym nic nie wiedział o treści tego filmu, to świadom...

Tym razem romans…, że co?!

Czytanie, w naprawdę wielkim skrócie, gdyż na prawie każdy książkowy gatunek wymyślam nową definicję, to dla mnie okazja do nieustannego dowiadywania się o sobie czegoś nowego i zaskakującego. Spytacie: jakim cudem poznaję przy tym...

Najnowsze

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w mediach społecznościowych, reklamie i analizie. View more
Akceptuje