wtorek, 18 stycznia, 2022
0.8 C
Kielce

Niezwykła historia zza bram klasztoru na Karczówce [WIDEO]

Polecane

- Reklama -

W Kielcach powstaje niezwykły dokument, prezentujący losy ojca Kolumbina Tomaszewskiego, który przez 50 lat mieszkał samotnie w klasztorze na kieleckiej Karczówce. Swoją premierę miał właśnie trailer filmu „Ostatni bernardyn”, a twórcy zapraszają do współpracy osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zakonniku

Ojciec Kolumbin Tomaszewski nazywany jest „ostatnim bernardynem”, ponieważ był ostatnim zakonnikiem w klasztorze na kieleckiej Karczówce. Twórcy filmu starają się odpowiedzieć na pytania: Kim był? Jak żył? Co zostawił? Dlaczego trwał do końca życia samotnie w klasztorze? Czy chronił skarb, który – jak głosi legenda – spoczywa u bram?

Ojciec Kolumbin został pozostawiony w klasztorze przez władze carskie w 1864 roku, po kasacie klasztoru. Miał 35-lat. Pozostał na Karczówce zupełnie sam.  Żyjąc samotnie przez pół wieku w klasztorze, ocalił tamtejsze zabudowania.

Nad filmem prezentującym jego historię pracują dwie kieleckie firmy: Unipublica oraz Creative Motion.

Historia zza bram klasztoru

– Postacią ojca Kolumbina zainteresowałem się kilka lat temu – mówi Jarek Rybus, pomysłodawca filmu i twórca filmów dokumentalnych, z wykształcenia dziennikarz, właściciel firmy Unipublica.

– Opowiedział mi o niej kiedyś jeden z zakonników, zamykając za mną bramę klasztoru, kiedy opuszczałem go z rodziną po kolejnej wizycie. Najbardziej fascynuje mnie to, że przez 50 lat jeden człowiek, mimo przeciwności losu, trwał w jednym miejscu, a nie były to łatwe czasy. Tworzenie filmów dokumentalnych to moja pasja i cieszę się, że mogę zrobić kolejny dokument związany z regionem świętokrzyskim – dodaje Rybus.

Mateusz Kolankowski z Creative Motion informuje, że obecnie trwa montaż zdjęć „Ostatniego bernardyna”, które kręcone były przez ostatni rok.

Twórcy szukają kolejnych wątków

Jak informują twórcy, w filmie występują naukowcy i osoby, które badały historię Kolumbina:  historyk i regionalista doktor Cezary Jastrzębski, działacz na rzecz odnowy klasztoru Stanisław Szrek i wicerektor klasztoru ksiądz Jan Oleszko. Podczas zdjęć wykorzystano oryginalny habit bernardyna użyczony przez ojców bernardynów z Opatowa. W rolę ojca Kolumbina Tomaszewskiego wcielił się z kolei Daniel Czernek, kierowniku Wydziału Zabytków Archeologicznych, Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych.

Twórcy dokumentu, mimo, że trwa już jego montaż, otwarci są na kolejne wątki, dlatego zapraszają do współpracy osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat ojca Kolumbina.

Zgłoszenia od kielczan, którzy mogą dopełnić opowieść, przyjmowane są za pośrednictwem maila: kontakt@ostatnibernardyn.pl

Do wsparcia projektu zachęcane są również osoby które mogą pomóc w jego rozpowszechnianiu.

Unipublica oraz Creative Motion, realizowało już między innymi zdjęcia do dokumentu o kieleckim hip-hopie „CK Dokument”. Jarek Rybus jest także twórcą filmu „Blogersi”, który opowiada o sile serwisów społecznościowych.

Popularne

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w mediach społecznościowych, reklamie i analizie. View more
Akceptuje