Bezdomność pokazana inaczej. W gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, często podczas pierwszej wizyty w życiu. Przez pryzmat prawdziwych historii ludzi, których życie potraktowało okrutnie i „wyrzuciło” na ulicę. Stowarzyszenie Sztuka Łączenia znów obala stereotypy realizując projektu „Bezdomni. Koniec i początek”
10 listopada na kanałach organizacji premierę miał krótki film, którego głównym przesłaniem jest pokazanie, że bezdomni to osoby podobne do nas, pokrzywdzone przez los, które często znalazły się na ulicy nie z własnej winy. Twórcy filmu chcą w ten sposób obalić stereotypy, że to wyłącznie ludzie, którzy sami sobie zgotowali taki los, ponieważ są leniwi, piją i wolą zasiłki zamiast pójścia do pracy.
Opowieść o walce ze słabościami
– To opowieść o ludziach, których różne czynniki wyprowadziły na ulicę, o ich walce ze słabościami, o dramatach rodzinnych czy o honorze, który często nie pozwala im prosić innych o pomoc – podkreśla Aleksandra Niemczyk, reżyserka filmu i wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.
Jak dodaje, projekt był dla niej dużym wyzwaniem ale i ważnym osobistym doświadczeniem. Wyzwaniem – bo nie było pewności czy uda znaleźć bohaterów do produkcji – nikt nie chce chwalić się swoimi kryzysami. Ważnym doświadczeniem, bo sama uwolniła się od stereotypów na temat ludzi w kryzysie bezdomności.
Film powstawał w bardzo nietypowych miejscach: salonie fryzjerskim i kosmetycznym, gdzie niektórzy z bohaterów byli pierwszy raz w życiu, a doświadczenie to było dla nich niezwykłe i korzystnie wpłynęło na poczucie własnej wartości.
Nowy człowiek w nowej rzeczywistości
Twórcy produkcji zwracają uwagę, że może to okazać się dla nich symbolicznym początkiem, który zawarty jest w tytule projektu: nowy człowiek w nowej rzeczywistości.
Elementem projektu są również warsztaty aktywizująco-uspołeczniające.
– Wierzymy, że ten reportaż posłuży specjalistom do pracy podczas terapii z osobami bezdomnymi. Na drugim biegunie jest grupa zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych, dla których ten materiał może być przestrogą, żeby nie lekceważyć pewnych procesów w życiu. To również próba zmiany świadomości społecznej, zwiększenia wrażliwości na potrzeby ludzi bez własnego domu – tłumaczy prezes stowarzyszenia Wojciech Niemczyk.
Projekt realizowany jest przy wsparciu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.
– Takie przedsięwzięcia są potrzebne nie tylko dla osób w kryzysie bezdomności, ale i dla nas, osób, które mogą wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących. To apel do naszych serc – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Film dostępny jest na:
www.facebook.com/stowarzyszeniesztukalaczenia,
www.instagram.com/sztuka_laczenia
www.sztukalaczenia.org.
Autorem zdjęć jest Marian Wąchała.
Ty też możesz pomóc bezdomnym – zbiórka na rzecz schronisk
Niezależnie od produkcji filmowej i warsztatów, Stowarzyszenie Sztuka Łączenia do 15 listopada prowadzi zbiórkę rzeczy na rzecz schronisk dla bezdomnych i noclegowni w naszym regionie. Najbardziej potrzebna jest ciepła odzież, m.in. kurtki, swetry, legginsy, buty, poduszki, kołdry, koce, ręczniki, środki higieny osobistej, np. szampony, żele do mycia, talerze, sztućce, garnki, patelnie (dla Pań, które niebawem opuszczą schronisko i spróbują swoich sił samodzielnie).
Rzeczy powinny być wyprane i w dobrym stanie. Można przynosić je do siedziby stowarzyszenia, która znajduje się w Kieleckim Centrum Kultury (plac Moniuszki 2B, recepcja).
Więcej informacji na temat zbiórki i potrzeb można uzyskać pod numerem tel. 663 949 622.
„Bezdomni. Koniec i początek” to kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie Sztuka Łączenia. W ostatnich tygodniach twórcy stworzyli spoty Wylecz Nienawiść, piętnującej hejt na medyków oraz w ramach kampanii wojewody „Świętokrzyskie nie hejtuje”. Sztuka Łączenia realizuje też produkcje dla Fundacji Kochaj Mnie Po Prostu, których przesłaniem jest pokazanie, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi obywatelami społeczeństwa.