wtorek, 19 października, 2021
9.3 C
Kielce

Odbetonowanie miasta czas start. Na Rynku powstała łąka kwietna

Polecane

- Reklama -

Mini strefa rekreacyjna wypełniona kwitnącymi roślinami stanęła na kieleckim Rynku, a w sadzeniu roślin pomagali zawodnicy Łomża Vive Kielce. Ta zielona inicjatywa to preludium do „odbetonowania” i zazielenienia centrum Kielc

Mała architektura wypełniona różnorodnymi kwiatami, drzewami i krzewami powstała w ramach projektu „Łąki Łomży”.

Kwiecista łąka na rynku
Kwiecista łąka na rynku (fot. UM Kielce)

– Wspólnie z marką Van Pur i Urzędem Miasta tworzymy miejsce, w którym rośliny odgrywają główną rolę. Chcemy pokazać, że Rynek może się zmienić i wspólnie z kieleckim ratuszem możemy zamienić go w bardziej zielone miejsce. Bo wiadomo, że zieleń to oddech dla miasta, przestrzeń dla zapylaczy i innych zwierząt. A my jesteśmy Fundacją Łąka więc im więcej kwiatów i kolorów, tym lepiej – opowiadał Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka.

Pomagali zawodnicy Łomża Vive Kielce

W sadzeniu roślin w donicach wzięli udział zawodnicy Łomża Vive Kielce – Nicolas Tournat, Miguel Sanchez-Migallon i Alex Dujszebajew.

– To było bardzo przyjemne zadanie. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy coś zrobić dla wspólnego dobra i dla środowiska. Zawsze chętnie włączamy się w takie inicjatywy, które są potrzebne nie tylko w Kielcach, ale też w innych miastach. Chętnie zajrzę tu za kilka tygodni zobaczyć jak rosną kwiaty, które wysialiśmy – mówił Alex Dujszebajew.  

Zieleni w Kielcach przybywa z każdym dniem. W środę wysiane zostały łąki kwietne na Szydłówku. Ale Miasto Kielce nie zamierza na tym poprzestać.

Kwiecista łąka na rynku
Kwiecista łąka na rynku (fot. UM Kielce)

Plan jest taki, żeby odbetonować Rynek

– Mamy plany, żeby Rynek „odbetonować” i zazielenić. Ta mini strefa jest takim preludium. Chcemy zobaczyć jak taka przestrzeń spodoba się mieszkańcom, czy będą chętnie tu przychodzić i przysiadać wśród kwiatów. Mamy nadzieję, że tak będzie. To udowodni, że sposób myślenia o mieście i planowanych zmianach jest słuszny – mówi zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

Nowa, zielona strefa relaksu spodobała się mieszkańcom Kielc, którzy także wzięli udział w sadzeniu roślin i podkreślali, że przyjemnie jest popatrzeć na kolorowe kwiaty.

Donice zostaną na Rynku do końca października. Następnie będą przeniesione w inne miejsce i wiosną przyszłego roku znów obsadzone kwiatami przyciągającymi owady.

Kwiecista łąka na rynku
Kwiecista łąka na rynku (fot. TKNEWS.pl)

Popularne

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w mediach społecznościowych, reklamie i analizie. View more
Akceptuje